1, A nemzeti közösségek jogállásáról szóló törvény
Az állam 32 évnyi léte után kell végre egy jogszabály, amely nemcsak a nyelvhasználatunkat, hanem alkotmányos státuszunkat is biztosítja, és minden kollektíven gyakorolható jogunk kiindulópontjául szolgál.
2, Nemzeti tanácsok
Az éppen 30 éves magyar–szlovák alapszerződésben foglaltak szerint szükség van egy olyan szervre, amely alanyi jogon részesül az állami költségvetésből, és fenntartói jogkörrel rendelkezik a nemzetiségi oktatási és kulturális intézmények, illetve a sajtó tekintetében.
3, A természetes régiókon alapuló közigazgatási beosztás
A természetes régiókat a földrajzi környezet és a történelmi folyamatok alakították ki, ezért úgy észszerű és hatékony, ha ezeket, illetve az ezekben a régiókban élő emberek érdekeit tiszteletben tartjuk a közigazgatási beosztás megrajzolásánál.
4, A magyar mint hivatalos nyelv
Az államnyelvtörvény és a kisebbségi nyelvhasználati törvény helyett az állam hivatalos nyelveiről szóló törvény elfogadása, amely a magyarok lakta területi egységeken a hivatali eljárásban kötelezővé teszi a kétnyelvűséget.
5, A választási törvény korrigálása
Regionális alternatív küszöb (mandátumszerzés két megyében elért 7%-kal) és/vagy nemzetiségi természetes mandátum (50 ezer érvényes szavazat felett az ahány mandátumnyi szavazat, annyi mandátum) bevezetését javasoljuk. Kevesebb szavazat esetén a nemzetiségi szószóló intézményét javasoljuk bevezetni.
6, A helyi önazonosság védelméről szóló törvény
Ha egy közösség úgy gondolja, hogy szűrni akarja a beköltözőket, legyenek ehhez a jogállamisággal összehangolt eszközei. Ilyenek lehetnek az ingatlanszerzés kizárása, a helyben lakók általános elővásárlási joga, az ingatlanszerzés és lakcímlétesítés feltételhez kötése vagy helyi adók bevezetése.
7, Vissza nem térítendő otthonteremtési támogatás a leszakadó régiókban
Munkaalapú családtámogatási rendszer a magyarországi falusi CSOK mintájára. Fel kell venni a harcot a szülőföld elhagyása és a demográfiai válság ellen!
8, Déli akcióterv, Keleti akcióterv
Gazdasági akcióterv a regionális különbségek csökkentésére infrastrukturális fejlesztésekkel, különösen a másod- és harmadrendű utak korszerűsítésével. Ez komolyabb tőkeinjekciót igényel a déli megyék számára.
9, A hazai termelők támogatása
A hazai gazdák juthassanak földhöz az EU-s források nyújtotta lehetőségeken túl, a földalap tartalékaiból folyósított, hosszúlejáratú kölcsönök biztosításával. Szükséges szabályozni a külföldiek földtulajdonszerzését is.
10, Átfogó vízgazdálkodási program
A felmelegedés, és a déli régiókban még közvetlenebbül érezhető kiszáradás, a mezőgazdaságot sújtó aszálykárok megelőzésére tudományosan alátámasztott, a táji adottságokat figyelembe vevő, ágazatokon és szakterületeken átívelő vízmegtartási program végrehajtása.
11, Igazságos önkormányzati finanszírozási rendszer
Az északi elhelyezkedésű településekre igazított, a déli, köztük a magyarlakta településeket diszkrimináló önkormányzati rendszer helyett a regionális aránytalanság megszüntetése.
12, Szabad jelképhasználat
Jogszabályban kell biztosítani a nemzeti közösségek jelképeinek szabad használatát úgy a sporteseményeken, mint a kulturális intézmények számára és az intézmények homlokzatán.
13, A kollektív bűnösség elvének eltörlése
Azonnal meg kell szüntetni a Beneš-dekrétumok alapján történő földelkobzásokat és azok törvényi hátterét, ahogy a diszkriminatív és anakronosztikus kollektív bűnösség elvét is végleg meg kell szüntetni. Korrektül le kell zárni a szégyenteljes múltat.