V otázke Gabčíkova treba držať palce obom stranám, aby dosiahli dohodu

2025.07.23.
tar

Aktuálne zlepšenie slovensko-maďarských vzťahov prinieslo historickú šancu na vyriešenie dlhoročného sporu vo veci sústavy vodných diel Gabčíkovo – Nagymaros a treba držať palce obom stranám, aby našli dohodu. V TASR TV to povedal predseda Maďarskej aliancie László Gubík.

   Dodal, že z menšinového uhlu pohľadu na Slovensku stále existujú nevyriešené problémy, napríklad v oblasti podpory kultúry národnostných menšín. Medzinárodné vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom sú však lepšie, ako boli v posledných desaťročiach. „Keby sa teraz prinieslo nejaké dobré riešenie v takto strategickej a citlivej téme, bol by to ďalší krok dopredu,“ povedal.
        Gubík dodal, že ak by bol cynikom, mohol by rozporuplné reakcie časti opozície na informáciu o možnosti dohody vnímať aj s uspokojením. „Ak opoziční politici, prevažne liberáli a progresívci, nazývajú ministra životného prostredia, dokonca nominanta Slovenskej národnej strany, maďarským agentom, tak ja ako maďarský politik na Slovensku si už potrebujem len objednať kapučíno,“ poznamenal na margo podľa neho paradoxných vyhlásení časti opozície.
        Predseda Maďarskej aliancie pred rokmi priznal, že využil možnosť získania maďarského občianstva, v dôsledku čoho stratil to slovenské. „Hral som s otvorenými kartami,“ konštatoval Gubík s tým, že maďarské občianstvo potreboval aj ako študent práva na univerzite v Budapešti. Priznaním, že ho získal, chcel vytvoriť precedens, na základe ktorého by bolo možné tlačiť na zmenu slovenskej legislatívy vo veci občianstva. „Chcel som bojovať proti tomu, a tento názor mám stále, podľa mňa protiústavnému zákonu. Ale zdolať sa nám ho nepodarilo,“ konštatoval Gubík.
        Dnešná legislatíva však umožňuje za určitých podmienok požiadať o navrátenie slovenského občianstva. Keďže chcel ako predseda Maďarskej aliancie kandidovať v slovenských voľbách, využil túto možnosť a slovenské občianstvo získal späť. „Teraz už mám obidve štátne občianstva,“ konštatuje Gubík.
        Ústup maďarskej národnostnej politiky z Národnej rady (NR) SR aj europarlamentu bol podľa neho spôsobený vnútornými bojmi medzi politikmi zastupujúcimi menšinovú komunitu. Preto chce politiku Maďarskej aliancie stavať na neideologických témach, ktoré komunitu nerozdeľujú ale spájajú. „Najdôležitejšia úloha je, a to sme podľa mňa zvládli za posledných desať mesiacov, aby už Maďar nebol Maďarovi vlkom,“ vyhlásil s tým, že dôležitým parametrom novej politiky maďarskej menšiny smerom dovnútra, ale aj navonok, by mala byť slušnosť a korektnosť. „Môže to byť aj maďarský export,“ povedal s tým, že by takto chceli ísť príkladom celej politickej scéne na Slovensku.
        Za pozitívum považuje aj skutočnosť, že sa bývalý predseda Maďarskej aliancie Krisztián Forró stal poradcom prezidenta Petra Pellegriniho pre národnostné komunity. „Je to výborná príležitosť na to, aby sme tematizovali náš politický program,“ poznamenal Gubík. Jedným z dlhodobých cieľov je presadiť, aby mali národnostné politické subjekty zjednodušený vstup do NR SR buď zrušením päťpercentného kvóra pre tieto strany, alebo vytvorením národnostných mandátov, aké sú zavedené napríklad v Maďarsku, Srbsku, Slovinsku či Chorvátsku.
        Politický program Maďarskej aliancie je podľa Gubíka programom lokálpatriotizmu a je zameraný na riešenie praktických problémov obyvateľov národnostne zmiešaných území. Dôležitou prioritou je národnostné školstvo, ktoré umožňuje udržiavať pri vzdelávaní kultúrnu a jazykovú kontinuitu s menšinovou komunitou. Na tieto témy nedávno hovoril na odbornej konferencii s ministrom školstva Tomášom Druckerom (Hlas-SD). „Pán minister bol veľmi otvorený. Tí, čo mali skúsenosti s predchádzajúcimi ministrami školstva, hovorili, že toto bolo zatiaľ najkonštruktívnejšie, čo doposiaľ zažili,“ povedal Gubík s tým, že v konečnom dôsledku bude rozhodujúce to, čo sa z plánov a koncepcií podarí realizovať v praxi.