„A tisztességes politikai verseny, a plurális demokratikus rendszer, illetve az olyan politikai kultúra, amelyben jelentős szerepük van az erős regionális pártoknak és a kisebbségeket képviselő pártoknak – ezeket az értékeket veszélyezteti a politikai pártokról és mozgalmakról szóló törvény, valamint a választójogi törvény tervezett módosítása" - fogalmazott Gubík.
A Magyar Szövetség nem ért egyet azzal a javaslattal sem, amely szerint, ha az államháztartási hiány meghaladná a GDP három százalékát, akkor 30 százalékkal csökkentenék a pártok állami támogatásának összegét. A Magyar Szövetség politikusai szerint ennek az lenne az eredménye, hogy a kisebb pártok oligarchák kezébe kerülnének.
Ellenzik azt a tervet is, hogy még a jelenlegi parlamenti ciklusban lehetővé tennék a hozzájárulások összegének csökkentését. Kritizálták továbbá, hogy kettőről öt százalékra emelnék a választási kaució visszatérítésének küszöbét.
„Ez ellehetetlenítené a kisebb pártokat” - mutatott rá a párt elnöke.
A Magyar Szövetség egyúttal ismertette javaslatait. Egyebek között azt szeretnék, ha törvényben definiálnák a nemzetiségi pártokat. Emellett szorgalmazzák a nemzetiségi mandátum fogalmának bevezetését is, vagyis azt, hogy a nemzetiségi pártok mandátumot kaphassanak, ha bizonyos számú szavazatot szereztek a választáson.
„Ha például 15 ezer szavazat kellene a politikai küzdelemben, akkor egy nemzetiségi párt annyi mandátumot kapna, ahányszor 15 ezer szavazatot szerzett, de ez csak azokra a pártokra lenne érvényes, amelyek több mint két százaléknyi szavazatot kaptak” - magyarázta Gubík.
Őry Péter alelnök arról tájékoztatott, hogy a párt a megyei és az EP-választással kapcsolatos hozzájárulásról szóló javaslatait is előterjesztette.
“Azt is indítványoztuk, hogy a pártok parlamenti mandátumot kaphassanak, ha a választáson legalább két megyében megszerezték a szavazatok legalább hét százalékát” - jelentette ki Őry.
A belügyminisztérium tárcaközi egyeztetésre bocsátotta a politikai pártokról és mozgalmakról szóló törvénymódosítást. A javaslat célja, hogy ha a gazdasági helyzet romlik, csökkenthető legyen a pártoknak nyújtott állami hozzájárulás összege. Megemelnék az állami támogatáshoz szükséges szavazatszámot is a parlamenti választáson. Csak azok a pártok kaphatnának támogatást, amelyek bejutnak a parlamentbe. A módosítás értelmében a parlamenti, és az európai parlamenti választáson induló pártok kauciójának összegét is megemelnék.